Historia do Colexio

1967-2015

Esta institución con maís de 30 anos de historia, ten moitos e diversos momentos importantes na súa traxectoria. Destacamos os seguintes, aínda que hai moitos máis.

 

 17/12/1967 Constituese en Santiago de Compostela a Asociación Regional Gallega de Asistentes Sociales. Elixese como presidenta da mesma a Emilia Varela Vila.
 14/06/1970 Celebranse eleccións á presidencia de A.R.G.A.S., sendo nomeada presidenta Isabel Martínez Lage.
 28/03/1971 Tras a convocatoria de eleccións resulta elexida como presidenta Mª Elena Urestarazu y Ucín.
 07/10/1973 Isabel Grandal Nores é elexida presidenta nas eleccións de A.R.G.A.S.
 25/09/1976 Elixese como presidenta da A.R.G.A.S. a Carmen Sánchez Candelas.
04/12/1977 Artemia Dieguez Pérez é elexida presidenta nas derradeiras eleccións de A.R.G.A.S.
 10/02/1979 Na Asemblea Xeral de A.R.G.A.S. decidese cambiar o nome da Asociación, que de aquí en diante pasa a denominarse Asociación Galega de Asistentes Sociais.
 25/11/1979 Nas primeiras eleccións de A.G.A.S. é elexida presidenta Emilia Pérez Martínez.
 4/12/1981 Ana Mª Rodríguez Seoane é elexida presidenta. Estas son ás últimas eleccións de A.G.A.S. Durante este mandato levase a cabo o proceso de disolver a A.G.A.S. e da constitución do Colexio Oficial de Diplomados en Traballo Social e Asistentes Sociais de Galicia.
13/04/1982 Aprobase a lei de creación dos Colexios Oficiais de Diplomados en Traballo Social e Asistentes Sociais e do seu Consello Xeral. Entre este colexios figura o de Galicia.
 13/04/1982 Aprobase a lei de creación dos Colexios Oficiais de Diplomados en Traballo Social e Asistentes Sociais e do seu Consello Xeral. Entre este colexios figura o de Galicia.
 04/10/1982 Acórdase comunicar ó Goberno Civil o transvase do patrimonio e estructura de A.G.A.S. a Colexio Profesional de Diplomados en Traballo Social e Asistentes Sociais, en reunión da Comisión Xestora, e cumprindo o acordado en Asemblea Xeral.
 01/02/1983 Celébranse as primeiras eleccións á Xunta de Goberno do Colexio. O número de colexiados con dereito a voto é de 167, e o total de votos recibidos foi de 85, dos cales 25 foron de votantes persoais, e 60 foron votos por correo.
 05/02/1983 Toma de posesión da primeira Xunta de Goberno. A presidenta é Felicitas Rodríguez González.
15/12/1984 Celébranse as segundas eleccións á Xunta de Goberno do Colexio.
11/01/1985 Toma de posesión da nova Xunta de Goberno. A presidenta é Blanca Rodríguez Pazos.
08/02/1990 Celébranse as terceiras eleccións á Xunta de Goberno do Colexio.
09/02/1990 Toma de posesión da nova Xunta de Goberno. A presidenta é Beatriz de la Torre Bermúdez.
21/01/1994 Celébranse as cuartas eleccións á Xunta de Goberno do Colexio.
10/02/1994 Toma de posesión da nova Xunta de Goberno. A presidenta é Julia A. García Álvarez.
07/05/1997 Celébranse as quintas eleccións á Xunta de Goberno do Colexio.
23/05/1997 Toma de posesión da Xunta de Goberno. A presidenta é Concepción Rancaño Osorio.
 06/04/2001 Inauguración do Sede do Colexio Oficial de Diplomados en Traballo Social e Asistentes Sociais de Galicia.
 02/05/2001 Celebranse eleccións a Xunta de Goberno do Colexio, son as sextas.
 25/05/2001 Toma posesión a Xunta de Goberno presidida por Pilar Couce Freire.
 10/03/2005 Celébranse as sétimas eleccións á Xunta de Goberno do Colexio.
 29/03/2005 Toma posesión a Xunta de Goberno presidida por Pilar Couce Freire. É o seu segundo mandato.
 05/06/2007 Pilar Couce deixa a presidencia. A Vicepresidenta Mª José Thomas Berbén asume a presidencia e convócanse eleccións (art. 23. Estatutos).
 5/10/2007 Celebranse as oitavas eleccións a Xunta de Goberno, ás que se presentan dúas candidaturas completas, denominadas Redondas e Thomas. Gañan as eleccións a primeira.
 25/10/2007 Toma de posesión da Candidatura Redondas, presidida por Mª José Redondas Vallejo.
 25/11/2011 Toma de posesión da nova Xunta de Goberno presidida por Juana María Tubío Ordóñez, tras as eleccións convocadas para o 12/12/2011 e proclamada electa de forma automática ante a ausencia doutras candidaturas.
 20/11/2013 Toma de posesión da nova Xunta de Goberno presidida por Marta Capeáns Outeiro tras a convocatoria de eleccións para o 10/12/2013 e proclamada electa de forma automática ante a ausencia doutras candidaturas.
09/01/2018 Toma de posesión da nova Xunta de Goberno presidida por Miriam Rodríguez Sierra, tras a celebración de eleccións o pasado 21 de decembro de 2017.
Moita xente na mesa coordinada por nós sobre o empobrecemento nas persoas maiores #tecendorede https://t.co/2RFYYs8tfz
Mañá empeza GALIsenior, XI Salón Internacional das Persoas Maiores en @EXPOURENSE e queremos convidar a todas aquel… https://t.co/z2EWnHCUdE
Hoxe presentamos xunto con outras 17 asociacións 🙋‍♀🙋‍♂ o acordo "Fagamos da RISGA un verdadeiro dereito" enfronte… https://t.co/UFcvOSKPDw
🔴🔴Loitar para recuperar os dereitos laborais é un dos retos sociais ao que nos enfrontamos. As e os traballadores s… https://t.co/mi7DtgCZOU
Toda a nosa repulsa á sentenza da #Manada #NósCrémoste https://t.co/RxJUfRsuMm https://t.co/mJmx8cz0WC
Seguimos a traballar para que todos os días sexan #25deAbrilSempre https://t.co/tYW9o5A8vi
Todo un pracer escoitar as reflexións e indicacións de @Gab_JRegalado falando de Traballo Social Clínico https://t.co/saLPuTgMrZ
Feliz #DiaMundialDoLibro. Nós conmemorámolo con este poema de Guisela López https://t.co/7oWl8igRZn
En breve celebrarase #Galisenior en @EXPOURENSE Convidamos a toda a colexiación e a calquera que estea interesado/a… https://t.co/UTuLevbVbr
A @SerGalicia entrevistou á nosa vogal de Discapacidade, Carmen Rodríguez sobre a situación dos EVOs en Galicia https://t.co/EJqXqD6XZd